هفتادوهفتمين نشست تخصصي “گذر موسيقي”

WhatsApp Image 2020-10-19 at 2.11.47 PM

هفتاد و هفتمین نشست تخصصي “گذر موسيقي”
باحضور مهرداد غلامی و کاوه کاتب
با موضوعيت : بررسی آثار فلوت آهنگسازان ایرانی
به صورت لايو در اينستاگرام ما روز جمعه ٢ آبانماه ١٣٩٩ ساعت ٢٠ الي ٢١:٣٠ برگزار ميگردد.

فلوتیستِ ایرانی، مهرداد غلامی نوازندگی را از سن ده‌سالگی شروع کرد و موسیقی را در رشته‌ی نوازندگی فلوت در دانشکده‌ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران زیر نظر دکتر آذین موحد ادامه داد. در زمان اقامتش در ایران، مهرداد برنده رتبه اول کنکور هنر ایران، کنکور فلوت تهران، جشنواره موسیقی فجر و دیگر مسابقات نوازندگی در ایران شد و همینطور با ارکستر سمفونیک تهران، ارکستر پارسیان و ارکستر موسیقی نو فعالیت کرد. با ورود به گروه موسیقی تهران از سنین پایین، مهرداد فعالیت اصلی خود در ایران را وقف اجرا، ضبط و گسترش موسیقی مدرنِ ایرانی برای فلوت کرد. حاصل این فعالیت ها را میتوان در اولین سی‌دی انجمن فلوت ایران و همینطور سی‌دی های منتشر شده از گروه موسیقی تهران و دیگر آهنگسازان ایرانی شنید.
پس از مهاجرت به ایالات متحده برای ادامه تحصیل پس از دریافت بورسیه‌ی کامل، مهرداد غلامی در سال ۱۳۹۸ موفق به دریافت دکترای خود در رشته نوازندگی فلوت با تمرکز تاریخِ موسیقی شد و رساله دکترای خود را با موضوع موسیقی غربی در ایران و آنالیز آثار معاصر ایرانی برای فلوت منتشر کرد. در سال ۲۰۱۶، مهرداد برنده بورسیه تحصیلی شومان از فستیوال موسیقی اسپن شد و به مدت سه سال، به نوازندگی در آنسامبل معاصر اسپن پرداخت. در دوران تحصیل در تگزاس و کلرادو، مهرداد در اجرای اول و معرفی بیش از ۶۰ اثر از آهنگسازان امریکایی و ایرانی حضور داشته است و تحصیلات موسیقی معاصر خود را زیر نظر تیموتی وایس و دانلد کراکت در اسپن ادامه داده است. مهرداد هنرآموخته‌ی اساتیدی همچون دماره مک‌گیل، نادین آسین، مارک اسپارکس و شاونا تامسن است و در حال حاضر در ایالت تگزاس امریکا به تدریس در دانشگاه ایالتی تگزاس و نوازندگی مشغول است.

دهمین سالگرد گذرموسیقی

10th salgarde gozar

گذرموسیقی از مهرماه ۸۹ تا مهر ماه ٩٩ با حمایت های معنوی و مادی نگین زمردی مدیریت شده و یک دهه درخدمت تمامی همراهان خود و میزبان بسیاری از اساتید به نام موسیقی ایران و خارج از کشور بوده است

گذر از آغاز کار خود درپرورش استعداد های موسیقی تمرکز دارد و با امید و کوشش راه خود را ادامه میدهد
متد و کتابهای آموزشی مورد استفاده در گذر برگرفته از محتوای درسی رویال کالج کاناداست که بوسیله ی مربیان دانش آموخته در دانشگاه های موسیقی کشور تدریس میشود

تعلیم درست و دقیق، ایجاد انگیزه،ارزیابی منظم،پرورش خلاقیت وایجاد حس تعهد در هنرجویان از اصول آموزشی گذرموسیقیست
افراد در تمامی سنین و سطوح میتوانند یادگیری موسیقی را در آکادمی گذر آغاز کنند. هنرجویان بسته به سن و سابقه ی اموزشی دریکی از سه سطح (پایهمیانهپیشرفته) قرار میگیرند که میتوانند آموزشی در خور نیاز خود دریافت نمایند

از دیگربرنامه های گذر میتوان به موارد زیر اشاره کرد :
کارگاه های موسیقی/رسیتال های پیانو/کلاس های سلفژ و آهنگسازی/یک فنجان موسیقی و…

ترجمه ی کتاب تکنیک های نوازندگی پیانو (نوشته پال وایت)

ترجمه ی کتاب موسیقی

“وزن بازو را روی کلاویه بیاندازید”

این بحث ، موضوع بسیار داغی است از نگاه Matthay ، کلید های پیانو باید با کمترین وزن بازو پایین بروند که تقریبا به صورت میانگین برای پیانو های بزرگ ، وزنی معادل ۶۰ گرم میباشد که بازوانی آماده برای انجام این عمل لازم است .
طرفداران موضوع “ انتقال وزن بازو “ دقیقا نگرشی مخالف دارند ، اما توصیه و عقیده ی من جایی بین این دو نگرش است ؛ بازو ها را کمی روي کلید ها قرار بدهید .
با این حال باید اشاره کرد که حتی با انداختن وزن کامل بازو بر روی کلاویه ها ما در واقع فقط بخشی از وزن دست را روی کلاویه ها می اندازیم و بخشی دیگر توسط قسمتی از بازو که به بالاتنه وصل میباشد پشتیبانی میشود .
روش آسانتر و کم دردسر تر این است که یک آجر را به طور کامل وزن کنید و سپس دوباره وزن کنید یک سر آن را روی لبه دیگر آجری قرار دهید و سر دیگر آن را روی ترازو قرار دهید .
یک مشکل اساسی و مهم در آموزش قرار دادن وزن دست این است که نمیتوان فهمید هر شخصی چه مقدار از وزن دستش را استفاده میکند .
این مسئله را میتوان با اندازه گیری توسط وزنه ی آشپزخانه حل کرد .
این راه حل عجیب به نظر میرسد اما بهتر است از اینکه بگویید “ هرگز از وزن دست استفاده نکنید” یا “ از کل وزن دستتان استفاده کنید “ روش ذکر شده میتواند به طور کامل یک دستورالعمل باشد که میگوید ؛ “ هیچ شکری اضافه نکنید “ یا “ تا آنجا که ممکن است شکر اضافه کنید “

اگر کف دست خود را روی ترازو بگذاریم و اجازه دهیم کل دستمان ( وزن بازو ) روی آم قرار بگیرد ، وزنی حدود ۲/۴ کیلوگرم خواهیم داشت .
اگر یک انگشتمان را روی ترازو بگذاریم و دستمان را به عقب بچرخانیم تا بتواند وزن بازو را درگیر کند ، حداکثر وزنی که انگشتمان میتواند تحمل کند حدود ۶۰۰ گرم خواهد بود یعنی یک چهارم وزن موجود .
مقدار مطلوب وزنی که هنگام تمرین توسط انگشت استفاده میشود حدود ۳۰٠،۴۰۰ گرم خواهد بود.
ترجمه :ريحانه لطفی(مدرس پیانو آکادمی گذرموسیقی)

اجرای آثاری از آهنگسازان

WhatsApp Image 2020-07-20 at 10.24.18 AM

جمعه ۳ مرداد ساعت ۹/۳۰ به وقت تهران
اجرای آثاری از آهنگسازان
بهار رویایی، نیلوفر ایروانی، نینا برزگر، پریسا ثابت، نگین زمردی و هما سمیعی
نوازندگان
کیمیا حسابی – ویولا، رویا فرزانه – فلوت ، آوا نظر – پیانو، رسا محمودیان – ویولن، مهگل طاهری – چلو و شقایق باقری – آواز

لینک یوتیوب روز پنجشنبه روی صفحه اینستاگرام، فیسبوک و توییتر ایفکا قرار خواهد گرفت.

@connect.ifca

Join us this Friday July 24th for a YouTube concert of works by
Bahar Royaee, Niloufar Iravani, Nina Barzegar, Parisa Sabet, Negin Zomorodi and Homa Samiei
Performers
Kimia Hesabi – Viola, Roya Farzaneh – Flute, Ava Nazar – Piano, Rasa Mahmoudian – Violin, Mahgol Taheri – Cello, Shaghayegh Bagheri – Voice

YouTube link will be available on Thursday on IFCA’s Facebook, Instagram and Twitter

دیدار با هنرجویان گذر موسیقی

دیدار با هنرجویان
برای ترم جدید تصمیم گرفتیم که تک‌تک شما حتماً یک جلسه از کلاستان رادر آموزشگاه داشته باشید البته با رعایت قوانین بهداشتی این دوره تا در درجه اول توسط مدیریت را ارزیابی شده و کیفیت پیشرفت آموزشی آنها در این دوره آموزش آنلاین بررسی شود . دوم اینکه این اتفاق باعث افزایش اعتماد به نفس و انگیزه آنها برای آموزش باشد .

شب موسیقی فرشته با اجرای نگین زمردی

شب اجرای سولوی پیانو نگین زمردی /۳۰ مرداد چهارشنبه/ هفته‌ی تکنوازی پیانو؛ سومین دوره‌ی شب‌های موسیقی فرشته.
لینک رزرو بلیت:
‏Evand. com/events/piano
#ظرفیت_محدود

آدرس: خیابان شریعتی نرسیده به پل صدر،پلاک 1671 شهرکتاب فرشته.
مجموعه فرهنگی فرشته و مجله موسیقی کادانس از ۲۶ مرداد تا ۲ شهریور ماه برگزار می‌کنند‌.
‏@neginzomorodi @fereshtehbookcity
‏@cadencemag

نگین زمردی

نگین زمردی در سال  1352در تهران متولد شد.نوازندگی پیانو را از کودکی نزد اساتید برجسته ایران آموخت. پس از اتمام تحصیلاتش در رشته مهندسی نساجی از دانشگاه امیرکبیر در سال 1375 ،به دلیل عشقی که به موسیقی داشت ، به سراغ بحث های جدی تری در زمینه  آهنگسازی رفت و نهایتا وارد دانشگاه هنر شد و کارشناسی ارشد خود را در سال 1388 با رتبه برتر اخذ نمود. او همچنین دوره های تخصصی تئوری و هارمونی را در کنسرواتوار تورنتو کانادا گذراند و با دیدگاه های تازه در این زمینه آشنا شد.

مجموعه قطعات سمفونیک او بنام ” فنا ” در سال 1390 برنده بیست و هفتمین جشنواره بین المللی فجر شد . قطعه “اتم ” در سال 91 درآلبوم ” گوش پنج ” از مجموعه آثار آهنگسازان معاصر، توسط نشر ماهریزمنشر شد.  در سال 1392 کوارتت های زهی او در آلبوم ” رویای گریز ” منتشر و در سالن ارسباران توسط کوارتت زهی اروند اجرا گردید. آثار پیانویی او در سال 1393 در آلبوم “مسیر نگاهت” منتشر گردید وپارتیتور این قطعات در کتابی با همین اسم توسط انتشارات عطایی چاپ گردید .از دیگر فعالیت های او همچنین می توان از ترجمه مجموعه کتابهای آموزش آهنگسازی به نام “موسیقی اثر من” که توسط نشر ماهوردر سال 1394 به چاپ رسید را نام برد.

آلبوم “کاشفان فروتن فردا ” مجموعه آثار آهنگسازان معاصر ایرانی است و به همت  نشر بتهون در سال 1392 به بازار موسیقی آمد. در این آلبوم میتوان کوئینتت زهی او با نام “ بدرود ” را که در ارمنستان اجرا وضبط گردیده، شنید. بداهه نوازی های پیانوی او همراه سازهای سنتی ، درسال 1395در آلبوم ” سراب و حباب ” توسط نشر نوفه  منتشر گردید .آلبوم” درون کوچ ” که توسط نشر هرمس در سال 1397 منتشر شد مجموعه آثار سمفونیک اوست که در استودیو رادیو تلویزیون پراگ به رهبری باربد بیات اجرا و ضبط گردید.74048b7e-342b-4efc-b49d-9915c52a3cb1

ادیب قربانی، پیانیست و آهنگساز، هم اکنون در مقطع دکتری در رشته آهنگسازی، بداهه نوازی و تکنولوژی  در دانشگاه کالیفرنیا در شهر ارواین در آمریکا مشغول تحصیل است.وی فارق التحصیل رشته ی آهنگسازی از دانشگاه تهران در مقطع کارشناسی ارشد  و فارق التحصیل کارشناسی نوازندگی پیانو از دانشگاه هنر تهران است ادیب در حال حاضر زیر نظر اساتیدی همچون لوکاس لیگتی، کریستوفر دبریان  کوجیرو اومزاکی و نیکول میشل مشغول تحصیل دروس آهنگسازی، موسیقی الکترونیک و بداهه نوازی است.

ادیب تجربه ی ضبط و اجرا با گروه هایی همچون کوارتت زهیِ دل سُل و کوارتت لود بنگ  و هنرمندانی همچون انزو فاواتا، لوکاس لیگتی، سهیل شایسته پور، یو برگر میره، سامویل روهرر، علی رهبری، کوجیرو اومزاکی، را در کارنامه خود دارد.

وی در حال حاضر در کنار کار بر روی یک پروژه ی پانتومیم موزیکال در مدت  اقامت کوتاهش در ایران مشغول برگزاری تور کنسرت و کارگاه های بداهه نوازی و آهنگسازی با عنوان خلاقیت با صدا ها می باشد.6 workshop adib

93e3d7a3-0362-461c-8d34-589c6ec056d3روز معلم را به معلمین عزیز و پرتلاش گذر موسیقی تبریک می گوییم و زحماتشان را برای آکادمی و هنرجویان ارج می نهیم.