نگین زمردی 
ورود ساز پیانو به خانه او و یادگیری نت های موسیقی تقریباً همزمان با یادگیری الفبای فارسی بود . در زمان کودکی و نوجوانی از محضر اساتیدی چون ، انوشیروان روحانی ، فریماه قوام صدری و خانم ووسکی اوهانیسیان بهره جست و موسیقی کلاسیک را به طور جدی تر نزد اساتیدی چون تنگیز شاولو و علی افشار دنبال کردپس از اتمام تحصیلاتش در رشته مهندسی از دانشگاه ا میر کبیر ،او به دلیل عشقی که به موسیقی داشت ،به سراغ بحث های جدی تری در زمینه آهنگسازی رفت و نهایتا وارد دانشگاه هنر شد و کارشناسی ارشد خود را با رتبه برتر اخذ نمود. او همچنین دوره های تخصصی تئوری و هارمونی را در کنسرواتوار تورنتو کانادا گذراند .
او هم اکنون مشغول تدریس مباحث مختلف موسیقی ، پیانو و آهنگسازی بوده و مدیریت آکادمی گذر موسیقی را عهده دار است .

شایان حبیبی

پیانیست، آهنگساز و مدرس موسیقی، فارغ‌التحصیل آهنگسازی از دانشکده هنر‌های زیبای دانشگاه تهران، در مقطع کارشناسی ارشد؛ موسیقی را از کودکی با فراگیریِ ساز پیانو آغاز نمود، و زیر نظر اساتیدی چون امیرعلی حنانه، مرتضی دلشب و هوشیار خیام پرورش یافت و سپس در دانشگاه با اساتیدی چون امین هنرمند، امیرمهیار تفرشی‌پور، محمدرضا تفضلی، شاهین فرهت، علیرضا مشایخی و اساتید بزرگ دیگری ادامه داد.
از کارنامه‌ی هنری وی میتوان به اجرای آثار او در تالار آوینی دانشگاه تهران، Alte Schmiede‌ و Porgy & Bess وین و خانه موسیقی، همکاری با ارکستر سفارت اتریش، آنسامبل اپرای ایران اتریش، اجراهای متعدد و شرکت در مسترکلاس‌های اساتید بزرگ بین‌المللی اشاره نمود.

هاله خوانساری

لیسانس آهنگسازی دانشگاه هنر
دانشجوی کارشناسی ارشد آهنگسازی دانشگاه هنر تهران
مربی موسیقی کودک و برگزار کننده ی کارگاه های بازی های موسیقایی مادر و کودک و کارگاه های آهنگسازی خلاق کودکان .
دارای مدرک مربیگری موسیقی کودک از آموزشگاه موسیقی پارت
دارای مدرک مربیگری کارگاه های مادر و کودک از موسسه ی مامیران
دانش آموخته در کارگاه های مختلفی مانند کارگاه بازی های ریتمیک و آوازی و یاخت ساز پدرو اسبی سانچز، دوره های مختلف موسسه ی آدمک، کارگاه بازی های حرکتی ، دوره های طراحی بازی حامد صید محمدی و …

گذر موسيقي معلمینی  با تحصیلات آکادمیک و دانشگاهی برگزیده است  که زیر نظر مدیریت آکادمی ، نگین زمردی، روشهاى نوين تدريس ساز پیانو را آموخته اند.
متد آموزشی گذر موسیقی ، متد کنسرواتوآر تورنتو (RCM) و کتاب های آموزشی James bastein میباشد که معلمین گذر موسیقی به طور تخصصی در زمینه آموزش این روش ، علم کسب کرده و دوره دیده اند و میتوان گفت گذر موسقي جزو معدود آکادمی میباشد که به طور تخصصی در این زمینه فعالیت دارد .

.
اسامی دیگر ‎مدرسین پیانو در گذر موسیقی :

‎صدف اصفهانی ، مدرس پیانو ، کارشناسی نوازندگی پیانو او از خردسالی پیانو را نزد استادانی همچون مریم ملکین ، نگین نعمتی آرپینه اسرائیلیان و رضا طاهری و تئوری و آهنگسازی موسیقی را نزد وارتان ساهاکیان آموخته است .

‎ریحانه لطفی ، مدرس پیانو ، کارشناسی نوازندگی پیانو‎او نیز از ۹ سالگی نزد استادانی همچون رزیتا شاکر ، المیرا ارمی ، الیکا خواجه امیری ، کلارابوکوچاوا ، مارتینا کوسسکا و رضا طاهری دوره دیده و شاگردی کرده است .

‎سهند ملکی ، کارشناسی نوازندگی پیانو  او نزد استادانی همچون وارطان ساهاکیان ، شریف لطفی ، شهاب شرفی ، آرمان نوروزی، مهدی حسینی و… علم آموخته است .

‎امیر باورساد ، کارشناسی نوازندگی پیانو او نزد استادانی چون ، تامارادولیزه، دکتر لواسانی، گاگیک بابایان، هامیک الکساندریان دوره دیده و دو دوره در جشنواره موسیقی اصفهان مقام اول را کسب کرده است .

کلاس ها پیانو سطح پایه : از آنجایی که جلسات اولیه آموزش ساز ، بسیار در آینده هنری فرد سرنوشت ساز می باشد، گذر موسیقی در انتخاب متد، کتاب و معلم مربوطه بسیار حساس بوده و توجه خاصی به این مقطع دارد. کتابهای مربوط به این دوره، کتابهای “ماجرا جویی در پیانو ” می باشد. کتابهایی تمام رنگی با شخصیت های داستانی ، که سرشار از شعر و سرگرمی ، بازی های ریتمیک و فعالیت های متنوع برای یادگیری نت ها و افزایش مهارت انگشتان برای نواختن کلاویه های پیانو می باشد . کلاسهای پیانو پایه در سه سطح طراحی شده و شاگردان در پایان هر سطح مورد ارزیابی قرار گرفته و به مرحله بالاتر می روند.
کلاس های پیانو سطوح متوسط: در این سیستم هنرجویان پس از ارزیابی، در یکی از 4 سطح آموزشی قرار می گیرند. در پایان هر دوره با پشت سر گذاشتن امتحانات به دوره بالاتر می روند و گزارش امتحانات و گواهی به آنها ارائه می شود. متدی که در این سطوح تدریس می شود  “جیم باستین” می باشد .این سیستم آموزش پیانو برای هنرجویان سطح مبتدی تا متوسط به دقت سطح بندی شده است . عکسهای متنوع  و گرافیک خلاق کتاب به جذابیت ابن مجموعه اضافه میکند .در ابتدای هر ترم هنرجو یک بسته آموزشیدریافت میکند که شامل موارد زیر میباشد:

1- کتاب تکنیک: این کتابها برای تقویت ،گرم کردن و انعطاف پذیری انگشتان و همچنین افزایش سرعت نوازندگی،هماهنگی دستها و اجرای روان طراحی شده اند.
2- کتاب اجرا : این کتابها برای بالا بردن حافظه و اعتماد به نفس هنر جو و مهارت اجرایی،طراحی شده اند.
3- کتاب تئوری: در این کتاب ها تمریناتی در راستای درسهای تئوری، طراحی شده اند تا هنگام حل آنها مفاهیم تئوری موسیقی ( از جمله فواصل و آکوردها ) بهتر درک شوند.
4-کتاب پیانو : این کتاب به عنوان زیرساخت ، شامل درسهای متنوعی است که هنرجو میتواند تجربیات مختلفی از آموزه های تازه خود را در غالب قطعات ساده شده کلاسیک ، موسیقی محلی ،موسیقی جاز و بلوز ، کسب کند.
5- دفتر برنامه ریزی : در این دفتر، برنامه هفتگی شاگردان به صورت جدولهایی طراحی شده اندو به آنها کمک میکند که علاوه بر تکالیف خود ، طبق مراحل مشخصی تمرین کرده و مدت زمان تمرین هفتگی خود را گزارش دهند.
6- سی دی شنیداری : متناسب با هر سطح، یک سی دی شامل قطعات انتخابی از موسیقی کلاسیک در این بسته آموزشی وجود دارد تا به این صورت شاگردان تشویق به شنیدن این موسیقی با ارزش گردند و ساختار های شنوایی شان برای نواختن قطعات شکل بهتری بگیرد.

کلاس های پیانو سطح پیشرفته : متدی که برای تدریس این هنرجویان استفاده میشود بر اساس سیستم آموزشی رویال  کنسرواتوار کانادا می باشد و در 10 سطح مختلف تعریف می گردد. کتاب های این بخش شامل کتاب رپرتوار ، کتاب اتود ، کتاب تمرین گام و آرپژ و کتاب های مخصوص دشیفراژ می باشد.

رویال کنسرواتوار موسیقی ،یکی از بزرگترین مدارس آموزش موسیقی در امریکای شمالی محسوب می شود . این مرکز آموزش بین المللی در سال 1886در شهر تورنتو کانادا تاسیس شده و سالیانه هزاران هنرجو را تحت تعلیم خود قرار می دهد . کیفیت اجرایی بالا، دستورالعملهای آکادمی دقیق ، استعداد یابی جوانان ، ارزیابی و سطح بندی های مشخص برای تمام سازها ، از جمله عواملی است که این آکادمی موسیقی، طرفداران زیادی پیدا کرده است . رویال کنسرواتوار موسیقی که بر گزار کننده انواع کلاسهای موسیقی (کلاسیک ، پاپ ،جاز ،موسیقی ملل و …) میباشد، ادعا دارد که برای معلمین و شاگردان کتب و ابزار آموزشی خلاق و با کیفیتی را به شکل منحصر به فردی ارائه می دهد .

تاریخچه پیانو

پیانوی مدرن شاهکار طراحی و مهندسی صوتی است. هشتاد و هشت کلید با قابلیت پخش همه نت هایی که یک نوازنده می تواند به طور همزمان به آنها بنوازد و صدایی که می تواند به تنهایی یک سالن کنسرت را پر کند. چارچوب فلزی هجده تن کشش را حفظ می کند ، زیرا رشته ها بارها و بارها توسط چکش های بزرگ زده می شوند. هر کلید باعث ایجاد مکانیزم پیچیده ای می شود تا به راحتی نوازنده بتواند به راحتی و با لمس کلاویه حجم صدا را را کنترل کند. در قرن حاضر ما فراموش کرده ایم سازه این صفحه کلید چقدر منحصر به فرد است.
قبل از پیانو ، رایج ترین سازها کلید دار ، کلاویکورد و هارپسیکورد بودند. کلاویکوردها همه کاره ، اما بسیار ساکت بودند ، بسیار آرام برای نواختن در یک گروهکوچک مناسب بود .ماهیت طراحی آن به این معنی بود که فقط یک دینامیک صوتی دارد ، صرف نظر از قدرت لمس نوازندگان ، همه نت ها با همان میزان صدا به صدا در می آیند.

در سال 1698 ، بارتولومئو کریستوفوری ، نگهدارنده سازها در دادگاه مدیچی در فلورانس ، کار بر روی ساز جدیدی را آغاز کرد که وی آن را “هارپسیکورد با صدای بلند و نرم” یا “piano e forte” نامید. فکر می کنید توانایی ایجاد تنوع دینامیک در چنین سازه ای بلافاصله محبوب خواهد بود ، اما پیانو در زمان حیات کریستوفوری شناخته نشد. در سال 1730 تولید کنندگان آلمانی شروع به بهبود طراحی اصلی این ساز کردند. جی اس باخ حتی به عنوان مشاور توسط یکی از توسعه دهندگان معرفی شد و سرانجام از “چکش چکش” تأیید کرد.
در طول قرن های بعدی ، پیانو در آلمان ، انگلیس و فرانسه تکامل یافت ، زیرا هر سازنده مکانیزم مورد نظر خود را امتحان می کرد. با این حال ، این نسخه وینی بود که به مدل مورد علاقه آهنگسازانی چون بتهوون ، شومان و برامس تبدیل شد.

نوازندگان دوره رمانتیک مرتباً می خواستند دامنه و حجم ساز را افزایش دهند. بتهوون آنقدر از پیانو مطالبه می کرد که تارهایی را به هم می کوبید ، چکشهایی را می شکافد و حتی به خود قاب آسیب می رساند. این خواسته های موسیقی باعث شد تولیدکنندگان قاب های فولادی و آهنی جدید را با رشته های بزرگتر و چکش های سنگین تر اختراع کنند.
پیانوی های مدرن ،نتیجه یک دوره طولانی آزمایش ، تکامل و نوآوری است و کاوشی است در توسعه موسیقی غربی است.

قابل ذکر است که آخرین روز در فصل بهار  روز جهانی موسیقی نامیده میشود
.
بر گرفته از سایت Vpr.com نوشته جیم استوارت مترجم نگین زمردی


انواع پیانو

پیانوها را می توان به سه دسته تقسیم کرد. پیانوهای رویال ، پیانوهای عمودی و پیانوهای دیجیتال. هر یک از این پیانوها ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند که برای نیازهای خاص پیانویست و محیط طراحی شده اند.

پیانوهای دیواری
یا پیانو های عمودی با توجه به موقعیت سیم ها و تخته های موسیقی پیانو نامگذاری شده اند. آنها عمود بر زمین ایستاده اند ، از این رو “پیانوی عمودی”.این بدان معنی است که چکش های پیانو روی یک پیانوی ایستاده باید ضربه ای افقی بزنند تا به سیم های عمودی ضربه بزنند. مکانیسم فشار دادن کلید و ضربه چکش به سیم همانند یک پیانوی بزرگ نیست که باعث می شود نواختن یک پیانوی ایستاده کمی متفاوت باشد.
پیانوهای ایستاده دارای سیم کوتاه تر و کمان و تار کوچکتر از پیانوهای بزرگ هستند. این در واقع یکی از دلایل اختراع پیانوهای بزرگ بود.
پیانوهای ایستاده عموماً بین 110 سانتی متر – 135 سانتی متر از طول ، حدود 155 سانتی متر عرض و 60 سانتی متر عمق دارند ، ارتفاع تفاوت عمده بین مدل ها است

گراندها پیانو
بزرگترین و گرانترین نوع پیانو هستند. کمان ویولن و تارهای پیانوی بزرگ افقی هستند. این امکان برای سیم های طولانی تر ، و مساحت بیشتر کمان ویولن و تار را فراهم می کند.
عملکرد یک پیانوی بزرگ بسیار متفاوت از یک پیانو ایستاده است که هنگام نشستن سیم ها به صورت افقی مشاهده می شود. به دلیل تنظیم مجدد چکش ها توسط نیروی جاذبه ، فرض کنید ترکیبی پیچیده از فنرها ، پیانو می تواند سریعتر و با کنترل بیشتری نسبت به حالت ایستاده بازی کند
اندازه کلید قابل مشاهده در تمام پیانوها یکسان است ، اما کلید پیانوی بزرگ نسبت به حالت ایستاده عمیقاً به پیانو گسترش می یابد. این باعث می شود که فرد طولانی تر شود و به پیانیست کنترل بیشتری بر پویایی و لحن بدهد.
عرض استاندارد یک پیانو بزرگ نیز حدود 5 ′ است. طول آن از 4 درجه سانتیگراد تا 9 درجه سانتیگراد متغیر است. حداکثر فضای مجاز کف برای کوچکترین گراند باید حداقل 5 “عرض در 6” طول ، شامل فضای نیمکت باشد. پیانوهای بزرگ با طول از جلوی صفحه کلید تا انتهای انتهای پیانو در امتداد ستون فقرات ، درب بسته اندازه گیری می شوند

پیانو های دیجیتال
صدای پیانوهای دیجیتال می توانند بسیار شبیه به پیانوهای دیواری و بزرگ باشند ، گرچه نحوه تولید صدای آنها بسیار متفاوت است.
وقتی روی پیانوی دیجیتال یک کلید می فشارید ، به جای اینکه چکش به سیم بکوبد ، یک سنسور فعال می شود و ضبط پیانوی صوتی از طریق مجموعه ای از بلندگوها پخش می شود.
پیانوهای دیجیتال می توانند چندین ضبط یا “نمونه” از هر نت داشته باشند که بسته به میزان سخت و نرم شما می تواند در حجم های مختلف پخش شود.
پیانوهای دیجیتال می توانند صدای مختلفی از انواع مختلف پیانوها یا سازها داشته باشند. پیانوهای دیجیتال نیز غالباً دارای ویژگی های ضبط و در امتداد سکانس ها هستند. برخی از مدل های دیجیتال پیانو کاملاً قابل حمل هستند و حتی در برخی از آنها می توان باتری خود را تمام کرد.

ترجم : نگین زمردی برگرفته از سایت merriammusic.com

برای افزودن متن مورد نظرتان اینجا کلیک کنید