کلاس های هارمونی و کنترپوان | گذر موسیقی

موسیقی را با ساز پیانو نزد اساتید امیدکمیلی و دکتر ‫پویان آزاده‬ آغاز کرد و سپس به فراگیری دروس آهنگسازی نزد استاد کارن کیهانی پرداخت‫.‬ از سال ۹۳ در ادانشگاه هنر تهران شروع به تحصیل کارشناسی آهنگسازی نمود و
‎سپس در دانشگاه دولتی موسیقی و هنرهای نمایشی اشتوتگارت آلمان مشغول به ادامه تحصیلات خود در رشته آهنگسازی نزد پر‫وفسور مارتین شوتلر‬،رشته جانبی ‫پیانو کلاسیک نزد یولیا بارتروف و رشته انتخابی پیانو جز شد.‬ او همچینین در ورکشاپ ها و کلاس های اساتید مختلفی در زمینه های موسیقی الکترونیک،رهبری کر و دروس تئوری موسیقی شرکت داشته است. همچنین در دوران تحصیل موفق به دریافت بورسیه ها و جوایز مختلف هنری شده است‫.‬ او در حال حاضر به عنوان آهنگساز و نوازنده پیانو در آلمان فعالیت دارد و آثار او تا کنون در کشور های مختلف به اجرا درآمده‫ اند.‬

توضیح مختصری درباره ی كنترپوان | گذرموسیقی

موسیقی اروپایی تا قرن ٨ میلادی به صورت یک‌صدایی اجرا می‌شد. پس از قرن نهم میلادی رو به تکامل نهاد و به تدریج به دوصدایی، سه‌صدایی و چندصدایی رسید و نام آن را کنترپوان نهادند. کنترپوان از دورهٔ رنسانس در اروپا رواج یافت و در دوره باروک به اوج و شکوفایی رسید. از کانن و فوگ به عنوان مهم‌ترین و پیچیده‌ترین بخش کنترپوان یاد می‌کنند.علم هماهنگی صداها با یکدیگر‪ ‬تعاریف اولیه‪ ‬کانتوس فریموس‪ ‬به ملودی اولیه ای گفته میشود که میخواهم در‪ ‬مقابل ان ملودی دیگری بنویسیم‪ ‬که با علامت اختصاری‪ Cf ‬نشان داده‪ ‬میشود‪ ‬کنترپوان‪ ‬به ملودی که در مقابل‪ Cf‬نوشته میشود گویند‪ ‬وبا علامت اختصاری‪ CP‬نشان داده میشود‪ ‬بر خلاف هارمونی در‪CP ‬یک ملودی مهمتر از بقیه‪ ‬ملودیها نیست‪ ‬بلکه همه بخشها از لحاظ ارزش یکسان‪ ‬هستنددر کنترپوان، دو یا چند ملودی روی هم نگارش می شوند؛ به نحوی که همزمان اجرا شوند. در نتیجه ی این هم صدایی، فواصلی بین نت های دو (یا چند) ملودی تشکیل می شود. ترتیب این فواصل باید از قوانین کنترپوان تبعیت کنند. در این صورت، نتیجه نهایی دارای صدادهی مشخصی در محدوده نوعی زیبایی شناسی خواهد بود.

هارمونی چیست؟ | گذرموسیقی

دانشی است براي چند بخشی کردن موسيقی بر پايه خصوصيتهای آکوردها و شايستگی وصلشان به يکديگر به قصد ساختن پايه اي براي ملودى قطعه. کسانی که قصد اموختن هارمونی را دارند بايد به تئوری بنيادی موسيقی احاطه کامل داشته باشند. هارمونی به معنای وحدت و هماهنگی است و بیانگرِ یگانگی در اجزا و تشکیل یک واحدِ کل است. هارمونی فرایندی از ترکیبِ صداهای فردی است که با شنیدن همزمانِ آن‌ها تحلیل می‌شود.واژه ی هارمونی یا هماهنگی که از هارمونیکز یا فراهنگ ها گرفته شده است .در اصل علمى است که قواعد آن به منظور ایجاد یک نظمی در تسلسل و ترکیب اصوات موسیقی وآکورد ها پایه گذاری شده است.
در آغاز هارمونی يک دانش مقدماتی به نام – اکورد شناسی بايد فرا گرفت.هارمونی، علم توالی آکوردها در موسیقى به نحوی که اصول هدایت صوتی و زیبایی شناسی رعایت شود. در هارمونی کلاسیک، قوانین متعددی برای هارمونی نویسی وجود دارد. این قوانین معمولاً برگرفته از منطق هارمونی در آثار آهنگسازان برجسته کلاسیک است.

درس هارمونی از دروس ‍مهم و اساسی موسیقی کلاسیک بوده و فراگیری آن چه برای علاقه مندان درس آهنگسازی و چه برای نوازندگان ‍یشرته بسیار مفید وضروری می باشد .
در کلاس هارمونی گام ها، فواصل، تریاد ها، پیوند های هارمونیک، فرود ها، بافت موسیقیایی آوازی و سازی ،هموفونیک، انواع آکورد های هفتم، نهم ناقص، ششم ناپولی، آکورد های تغییر یافته ی کروماتیک و … تدریس می شود.

www.gozaracademy.com

کلاس تئوری موسیقی

یک نوازنده برجسته ،علاوه بر تکنیک نوازندگی  و سرعت بالای نت خوانی  ، باید درک درستی از مفاهیم موسیقایی و تئوری آن داشته باشد تا اجرای فهیم تر و صحیح تری از قطعه خود ارائه نماید. از جمله مواردی که هنر جویان در کلاس تئوری موسیقی  با آن آشنا میشوند : ، شناخت گام ها ، فاصله ها ، تریاد و انواع آکورد ها ،تشخیص فرود ها ( کادانس ها )، میزان های ساده و ترکیبی، انتقال، مدولاسیون و همچنین شناخت فرم میباشد. در سطح های پیشرفته، مباحثی چون هارمونی و کنترپوان به هنر جو معرفی می گردد.