کلاس های ویولن سل گذر موسیقی www.gozaracademy.com

کلاسهای ویولنسل | گذرموسیقی

سهراب ملک زاده

متولد سال ۱۳۷۱ موسیقی را از سن ۱۱ سالگی با ساز گیتار آغاز نمود و در سال ۱۳۹۰ ویلنسل را به عنوان ساز تخصصی برگزید.
وی فارق التحصیل نوازندگی ویلنسل از دانشگاه تهران و درحال حاضر درحال ادامه تحصیل در کنسرواتوار سلطنتی گنت در کشور بلژیک میباشد. او از محضر اساتیدی چون دکتر ژابیز زربخش، دکتر آذین موحد، دکتر ستاره بهشتی و سهراب کاشف در ایران و پروفسور Judith Ermert در خارج از ایران بهره برده است.
وی همچنین در مسترکلاس wolfgang Panhofer عضو ارکستر فیلارمونیک وین، استاد Anjia Lichnet آلمانی و Patrizio Cerano ایتالیایی شرکت داشته است.
عضو سابق ارکستر سمفونیک تهران میباشد و با ارکستر صدا و سیما ،ارکستر فیلارمونیک تهران، ارکستر فرهنگی شهرداری تهران و ارکستر خانه هنرمندان همکاری داشته است و سابقه ی اجرای رسیتال و آنسامبل های مختلف را دارد.
وی در دهمین دوره جشنواره موسیقی جوان موفق به کسب مقام سوم گردید.

ساز ویولنسل

ویولنسل دومین ساز بزرگ در خانواده ویولن میباشدکه دارای 4 سیم فلزی است و در اندازه های  (7/8, 3/4, 1/2, 1/4, 1/8, 1/10, 1/16) موجود میباشد که اندازه اصلی آن 4/4 است.
ویلونسل شبیه ترین صدا را به صدای انسان دارد.ویولنسل به در فاصله پنجم کامل کوک میشود و ترتیب کوک آن به به شکل زیر است:سیم 1 = A3 سیم 2 = D3 سیم 3 = G2 سیم 4 = C2
ویولنسل عموماً ا ز چوب شاخته میشود اما بعضی اوقات برای ساخت آن از فیبر کربن یا آلیمینیوم نیز استفاده میشود.صفحه بالا ویولنسل های سنتی از چوب کاج شاخته میشود و صفحه پشت، دیواره های کناری و گردن آن از چوب افرا ساخته میشود. البته گاهی از چوب های سپیدار و بید برای پشت و دیواره نیز استفاده میشود.
سازی زهی و آرشه‌ای از خانواده ویولن است. صدای این ساز در منطقه میانی  سازهای این خانواده قراردارد. ویلنسل از ویولن و ویولا (ویلن آلتو)بزرگ‌تر است. در هنگام اجرا، این ساز در بین دو پای نوازنده قرار می‌گیرد و از طرفی دیگر، توسط میله‌ای که در انتهای آن وجود دارد روی زمین استوار می‌گردد. این ساز از خانواده سازهای زهی آرشه‌ای است . استفاده از این ساز در تک نوازی ها( سلو)، در گروه نوازی‌ها، از جمله در ارکسترهای مجلسی و ارکستر سمفونی متداول است.این ساز عضو ثابت در ارکسترها به صورت استاندارد می‌باشد که در بخش باس زهی‌ها قرار می‌گیرد. همچنین در بیشتر آنسامبل‌های دیگر نیز حضور دارد. کنسرتوها و سونات‌های فراوان برای ویلنسل نوشته شده است.

ساز کنترباس

بزرگ‌ترین و بم‌ترین ساز زهی آرشه‌ای است که یا به وسیله آرشه، و یا از طریق زخمه زدن(پیسیکاتو) نواخته می‌شود. امروزه این ساز در موسیقی کلاسیک غرب در دسته سازهای زهی نقش مهمی را در ارکستر ایفا می‌کند. کنتر باس نه  تنها در موسیقی کلاسیک غربی، بلکه در دیگر سبک‌های موسیقی مانند جاز، بلوز و راک اند رول کاربرد دارد. این ساز دارای ۴ سیم است، اما نمونه‌های ۵ سیمه این ساز نیز وجود دارد.( کنترباس‌های ۵ سیمه قادرند ۴ نت بمتر از کنترباس‌های ۴ سیمه اجرا کنند) سیم‌های کنترباس با فاصلهٔ چهارم درست کوک می‌شوند. اولین سیم کنترباس که زیرترین کوک را دارد سیم سل و به ترتیب: ر، لا و می.( در صورت ۵ سیمه بودن بم ترین سیم، سیم دو است) زیرترین سیم کنترباس نت سل در اکتاو سوم است. برای این ساز با کلید فای خط چهارم نت نویسی می‌گردد. صدای حاصله، یک اکتاو بم تر از نت نوشته شده برای این ساز است