کلاسهای گیتار گذر موسیقی  با ساده ترین بیان به صورت آکادمیک شما را در یادگیری این ساز و همچنین تئوری موسیقی یاری می کند شما در طول این دوره ها با نت خوانی، انواع ریتم،موسیقی چند صدایی،دوره ی های مخت موسیقی(رنسانس،باروک،کلاسیک،رمانتیک و ) طرز صحیح نواختن، هارمونی ساز گیتار (آکورد ها) آشنا خواهید شد.

ساز گیتار بعنوان سازی بسیار رایج که هم به صورت کلاسیک و هم در کاربردهای رایج دیگر مطرح است پیوسته توسط هنرجویان از نخستین انتخاب‌ها بوده و همزمان با آن تعدد معلم و قطعات فراوان گاهی موجب شده فرایند آموزش این ساز به شکل هدفمند در پیش گرفته نشود بنابراین در کنار معلم متخصص و توانمند هنرجو نیز نیاز به شرایط آموزشی و بسری دارد تا بتواند در آن نیازهای هنری و تکنیکال خود را مرتفع کند. وجود چنین سیستمی که با برنامه‌ریزی دقیق این امر مهم را پوشش بدهد باعث میشود سیستم آموزش روز دنیا در کنار رپرتوار های  کلاسیک و پاپ، این تکنیک هنرجو را بهبود ببخشد و باعث میشود تا هنرجو و معلم مربوطه هدفی مشخص برای کلاس  خود و برای رشد هنری اختیار کنن.

این سیستم آموزشی به نحوی طراحی گردیده تا هنرجو در آن علاوه بر لذت بردن از ادبیات موسیقی جهان به شکلی  برنامه ریزی شده تکنیک نوازندگی خود را ارتقا داده و به دیدگاهی هنری دست یابد. این برنامه ریزی امکان روند پیشرفت هنرجو و ارزشیابی او را در طول فرایند آموزش می دهد.

و اینچنین هر شاگرد گیتار با مجموعه ای از آثار کلاسیک و پاپ به همراه اتود هایی در قالب رقص های ساده، قطعات آوازی و تمرینات انگشت گام، آرپژ و آشنا میگردد.او در مراحل پیشرفته با مباحثی چون تنالیته ،تمرینات تکنیکی و همچنی قطعات رنسانس و باروک، کلاسیک، رمانتیک، گام های کروماتیک در کنار مینورهای هارمونیک و ملودیک آشنا شود.

وضعیت صحیح انگشست شست دست چپ در پشت دسته گیتار باید به این نکته اشاره کرد که درست پایین و در امتداد انگشت میانی قرار میگیرد.
در این وضعیت، دست همانند یک گیره عمل میکند و باعث می شود که فشار به طور یکسان در دست توزیع شود.تذکر:برای انگشت شست دست چپ نام اختصاصی وجود ندارد.
بسیاری از نوازندگان گیتار علی رغم رعایت نکردن وضعیت دست ها ، حالت نشستن و اجرای تکنیک ناشیانه شان خوب مینوازند.
فلسفه حکم میکند چیزی را که خوب است دستکاری نکنیم.(سری که درد نمیکند را دستمال نمی بندند.
برخی از مشکلات فیزیکی وجود دارد که باید از آنها اجتناب کرد و بعضی اصول های پایه ای  باید مورد توجه قرار گیرند.
دست ها باید در دائما در وضعیتی باشند که در حین نواختن،ملایمت توام با حرکت داشته باشند.این بدین معنی است که سعی شود تنش و گرفتگی در عضلات به وجود نیاید.در عین حال باید در وضعیت آماده باش کامل برای نواختن در هر لحظه از زمان باشند و همچنین به سرعت قابلیت برگشتن به حالت اولیه زا داشته باشند. برای این کار بهتر است دست ها در عین توجه به زاویه ی مناسبشان نسبت به سیم ها، در طبیعی ترین وضعیت ممکن قرار گیرند.

انواع گیتار 

زیرشاخه‌های گیتار آکوستیک شامل گیتار کلاسیک، گیتار فلامنکو و گیتارهای سیم فلزی (steel-string) می‌شود. خود زیرشاخه‌ی آخر، گیتارهای flat-topped یا فولک گیتار، گیتارهای ۱۲ سیم و گیتارهای arched-top را در بر می‌گیرد. به‌علاوه، می‌توان گیتارهای بدون پیکاپ که ارائه‌کننده‌ی دانگ‌های متفاوت هستند (مثل گیتارهای بیس آکوستیک) را نیز در زمره‌ی گیتارهای آکوستیک دانست.

گیتارهای کلاسیک یا گیتارهای اسپانیش، معمولاً دارای سیم‌های نایلونی هستند. این نوع گیتار با انگشت و بدون مضراب و در حالت نشسته نواخته می‌شود. با این نوع گیتار، انواع موسیقی نواخته می‌شود؛ ولی اصلی‌ترین سبکی که با این گیتار نواخته می‌شود، سبک کلاسیک است. دسته‌ی پهن این ساز، باعث فاصله بیشتر بین سیم‌ها می‌شود و به نوازنده اجازه می‌دهد، بدون این‌که سیم‌های نزدیک به هم برای او ایجاد زحمت کنند، آکوردها و قطعاتی که در آن آکورد و ملودی به‌صورت هم‌زمان اجرا می‌شود را راحت‌تر اجرا کند. ساختار گیتارهای فلامنکو شباهت‌هایی با گیتار کلاسیک دارد، ولی معمولاً گیتار فلامنکو صدایی پرکاسیوتر دارد. در پرتغال، گیتارهای مشابه گیتار کلاسیک با سیم فلزی برای اجرای موسیقی فادو (Fado) به‌کار می‌رود که به آنها Viola گفته می‌شود. در برزیل، مشابه این ساز با هفت سیم توسط نوازندگان شورو (Choro) نواخته می‌شود؛ این ساز، به دلیل برخورداری از یک سیم بیس اضافی، بازه‌ی وسیع‌تری از فرکانس‌های بم را پوشش می‌دهد

گیتارهای فلت-تاپ (Flat-top) یا سیم فلزی (Steel-String) با گیتارهای کلاسیک شباهت‌هایی دارند؛ اما با وجود اینکه این دسته از گیتارها سایزهای متفاوتی دارند، به‌وضوح از گیتار کلاسیک بزرگ‌تر هستند. این نوع گیتار، دسته باریک‌تری از گیتار کلاسیک دارد، دسته دارای تراس راد است و ساختار کلی آن به‌مراتب قوی‌تر از گیتار کلاسیک است. بریسینگ X (تقویت‌کننده‌های X شکل صفحه‌ی رویی و زیرین) که مختص گیتار سیم فلزی است، در دهه‌ی ۴۰ میلادی توسط گیتارساز آلمانی-آمریکایی معروف، کریستین فردریک مارتین شکل گرفت. سیم‌های فلزی، صدای تیزتر و روشن‌تر و آن‌طور که برخی نوازندگان می‌گویند، صدایی بلندتر و رساتر تولید می‌کنند. گیتار آکوستیک، در بسیاری از سبک‌ها به کار گرفته می‌شود؛ از جمله فولک، کانتری، بلوگرس، پاپ، جز و بلوز. انواع گوناگون گیتارهای فلت تاپ، در سایزهای مختلف، از سایز مشابه گیتار کلاسیک، معروف به OO گرفته تا Parlor و سایزهای بزرگ‌تر، یعنی دردنات (Dreadnought) و جامبو (Jumbo) ساخته می‌شوند. کمپانی Ovation، مدل مدرنی را می‌سازد که در ساخت پشت قوس‌دار و اطراف آن، از مواد مصنوعی استفاده می‌شود.

گیتارهای Archtop، گیتارهای سیم فلزی هستند که در ساختار آنها، صفحه‌ی رویی و صفحه پشتی بدنه دارای قوسی محدب است. ابداع این ساختار شبه ویولن، به اورویل گیبسون و لوید لور از کمپانی گیبسون منتسب است. این طراحی، دارای شیارهای f شکل ویولنی به‌جای حفره صدا است که امروزه تقریباً روی تمامی گیتارهای archtop به چشم می‌خورد. گیتارهای archtop، همگی دارای بدنه‌ی توخالی عمیق و بزرگ با فرمی شبیه ماندولین یا خانواده ویولن‌ها هستند. امروزه اکثر این گیتارها، به پیکاپ‌های مغناطیسی مجهز هستند و به همین علت، این سازها هم آکوستیک و هم الکتریک هستند. گیتارهای Archtop، خیلی زود توسط نوازندگان جز و کانتری به‌کار گرفته شدند و تا به امروز، همچنان مورد علاقه و استفاده‌ی نوازندگان جز باقی مانده‌اند.

گیتارهای رزنیتور (Resonator) سه نوع اصلی دارند که هر سه، توسط جان دوپیرا (John Dopyera)، مخترع اسلواک ـ آمریکایی، برای کمپانی‌های National و Dobro ابداع شدند. این گیتارها ظاهراً خیلی شبیه به گیتارهای Flat-top هستند، اما بدنه‌ی آنها از برنج، نیکل-نقره یا فولاد و در برخی مدل‌ها، از ترکیب این موارد با چوب ساخته می‌شود. صدای گیتارهای Resonator، توسط یک یا سه دیافراگم آلومینیومی که در وسط صفحه‌ی رویی قرار دارد، تقویت و تولید می‌شود. تولید صدا در این نوع گیتارها، بسیار شبیه به تولید صدا توسط بلندگوها است. هدف اصلی از ساخت آنها، تولید صدایی بسیار بلندتر بود؛ که البته با حضور آمپلیفایرهای گیتار، این هدف کنار زده شد. ولی گیتارهای رزنیتور، به خاطر صدای خاصشان، جذابیت خود را حفظ کردند و حتی امروز نیز توسط گیتاریست‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. همان‌طور که گفته شد، این دسته از سازها ممکن است یک یا سه دیافراگم آلومینیومی داشته باشند.